The Price Is Right: Belize!

[Before you start reading the below paragraph, please adopt the voice of the guy who announces everything on “Jeopardy.”  I believe his name is Johnny Gilbert. :-)]

Greetings, all, and welcome to today’s episode of “The Price Is Right: Belize!”  I’m your host, Sarah, and today you’ll be guessing the prices of everyday household and grocery purchases in Belize as compared to standard US prices for the same items.  So grab your paper and pen and your thinking cap and start guessing!  US prices compliments of walgreens.com and mygrocerydeals.com.  Belizean prices compliments of OK Grocery! 🙂

Item US Price (US Dollars) Belizean Price (US Dollars)
Name Brand Liquid Laundry Detergent – 25 loads $4.49  
One pound of American-style cheese $3.99  
Two pounds of dried black beans $2.00  
One dinner/sandwich roll $0.50  
Milk – ½ gallon $2.50  
1 box of Honey Bunches of Oats $3.49  
12 eggs $1.50  
St. Ives Apricot Facial Scrub $2.99  
Pine Sol (one 24-oz. bottle) $2.75  
Huggies Diapers (package of 40) $15.00  
One standard bottle of Head and Shoulders shampoo $7.19  
One BIG jar of Jif peanut butter $7.49  
Package of 8 fun-size Milky Way bars $1.75  
Charmin’ Toilet Paper – package of 9 rolls $11.99  
Betty Crocker Cake Mix $1.50  
Kraft Mac ‘n’ Cheese $1.79  

And now, the answers you’ve been waiting for!

Item US Price (US Dollars) Belizean Price (US Dollars)
Name Brand Liquid Laundry Detergent – 25 loads $4.49 $9.49
One pound of American-style cheese $3.99 $4.50
Two pounds of dried black beans $2.00 $1.50
One dinner/sandwich roll $0.50 $0.25
Milk – ½ gallon $2.50 $2.50
1 box of Honey Bunches of Oats $3.49 $7.00
12 eggs $1.50 $1.50
St. Ives Apricot Facial Scrub $2.99 $5.00
Pine Sol (one 24-oz. bottle) $2.75 $2.75
Huggies Diapers (package of 40) $15.00 $10.00
One standard bottle of Head and Shoulders shampoo $7.19 $5.50
One BIG jar of Jif peanut butter $7.49 $7.25
Package of 8 fun-size Milky Way bars $1.75 $1.75
Charmin’ Toilet Paper – package of 9 rolls $11.99 $9.00
Betty Crocker Cake Mix $1.50 $2.10
Kraft Mac ‘n’ Cheese $1.79 $1.10

As you’ve now seen, things aren’t all THAT different here in PG.  Certain items–namely toiletries and electronics–can be significantly more expensive here, but others–bulk foods and  tropical fruits–cost less.  One thing that’s almost always cheaper here is a Belizean dinner entree, which typically sets you back only about $2.50-6 US.  Not too shabby!  Later gators!

Advertisements

2 thoughts on “The Price Is Right: Belize!

  1. So it’s Belize this summer, huh Sarah?! Well, I am on my way to Lima and Cusco with a new group of super Iowa students and hope you have a perfectly peachy time in Punta Gorda (though the mangos are much better than peaches in PG) :o)
    Take care and greetings to Nicole and Lee. I regret that I have yet to meet Noemi, but our group from Iowa State loved her. All the best!

    • Nancy! So glad that you found my blog! I sure miss you! Belize is pretty majorly different from Peru, but equally interesting! I’m learning lots, but missing picarones and lomo saltado and pisco sour and the Ocorurro and Pinankay and Lalitoo! 🙂 I hope that this year’s group of girls is as delightful as last year’s! Noemi is a GEM. I have no question that your Iowa students were in the best hands here with her. We have a volunteer onsite right now who is an alumna of Iowa State. She’s currently in a master’s degree program at PITT, but she recognized your name when I mentioned it. Her name is Ashley Loman. Ring any bells? Safe, beautiful travels! Give Peru my love!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s